Steaua 2-0 ujpest buda pesta (cronică)

Steaua a început sezonul 2009/2010 cu meci în turul II preliminar al Europa League contra maghiarilor de la ujpest. Bergodi a început cu o formaţie foarte tânără, cu 2 debuturi în Cupele Europene (Onicaş şi Ninu). Prima repriză a semănat cu jocul Stelei de anul trecut, fără idei, fără ocazii, fără soluţii. Cu 5 minute înainte de pauză Kapetanos a fost eliminat, ceea ce pardoxal a constituit un avantaj în repriza a 2-a, deoarece cuplul Surdu-Stancu a colaborat la ambele goluri şi au reuşit multe alte faze în viteză. Un 2-0 care rezolvă cam 90% din calificare. Bravo băieţi!

În tribune atmosfera a fost ca pe vremuri, ungurii nici nu s-au auzit, la Sud a fost o coregrafie care-i prezenta pe gen. Mihail Lascăr, Ilie Savu, şi „Sfinxul” Ion Alexandrescu cu mesajul „Adevăratele valori rămân în istorie” şi apoi banner-ul „Creditorii îi ştergem din memorie„. S-a mai afişat şi mesajul „Unic şi irepetabil, Spirit de luptă, Marius Lăcătuş, Mereu cu noi„. De asemenea s-a cântat de multe ori „Treceţi batalioane române Carpaţii!„. Un alt moment tare amuzant a fost banner-ul în maghiară care spunea „Cât ţine o unguroaică căcatul în ea? 9 luni.”😀

Una peste alta, deşi e doar un prim meci, Steaua parcă a arătat altceva. Jucători mai tineri, cu foame de rezultate, neblazaţi. Să dea Domnul să o ţinem tot aşa!

Ciprian Tătăruşanu – 8/9 – Meci foarte bun, nu prea a avut totuşi ce apăra, prins un pic fără reacţie la bolta ungurilor din minutul 4.

Ducu Ninu – 8 – Debut bunicel pentru noul fundaş dreapta. Ceva emoţii în prima repriză, o a 2-a repriză excelentă, cu o intervenţie bună pe final de meci, la contraatacul ungurilor când a venit din spate şi a degajat mingea din piciorul lui Tisza. Tinereţea l-a făcut să se implice în momentul când suporterul intrase pe stadion, fapt ce ar fi trebuit evitat.

Dorin Goian – 8 – Aproape imbatabil la cap, greşeală mare pe final când s-a încurcat cu Ghionea.

Sorin Ghionea (c) – 8 – Multe intervenţii sigure, ca bilă neagră greşeala din final.

Petre Marin – 7/8 – Pe partea lui nu prea au fost probleme în defensivă, din păcate nici în atac nu s-a văzut.

Janos Szekely – 7 – Destul de activ, dar şi multe greşeli de preluare a balonului. Vrea multe, trebuie să fie mai concentrat.

Mihai Onicaş – 7 – Debut european la 19 ani, şters în prima repriză, în a 2-a a fost ceva mai prezent în joc. Mai are de lucru până să ajungă „noul Rădoi”.

Juan Carlos Toja – 8 – Joc defensiv foarte bun, încă ţine cam mult de minge, în a 2-a repriză a ieşit mai mult la joc, mai ales după eliminarea mijlocaşului maghiar.

Răzvan Ochiroşii – 6 – Joc slab rău, o singură centrare utilă pentru Surdu în prima repriză, în rest multe pase greşite spre Onicaş sau Petre Marin.

Romeo Surdu – 10 – Meci excelent. Gol, pasă de gol, a alergat mult, sincere felicitări!

Pantelis Kapetanos – 5 – Joc slab, o ocazie mare şi o eliminare tare stupidă. Măcar să-l fi lovit mai calumea pe ungur, că tot eliminat era.

Bogdan Stancu – 9/10 – Meci foarte, foarte bun, se înţelege excelent cu Surdu, Bergodi ar trebui să meargă cu ei 2 în atac.

Rafal Grzelak – 7/8 – Ca şi în amicale, a arătat că e foarte tehnic, joacă din prima, tot timpul spre poartă, abia aştept să-l văd pus la punct cu fizicul.

Andrei Ionescu – 7 – Puştiul are mult tupeu. În maxim 2 ani îl văd titular şi posibil noul decar al Stelei.