Liverpool 4-1 Steaua

Primul meci din grupele Europa League 2010-2011.

Meciul a început practic de la 1-0, Abrudan pasând în secunda 28 mult prea încet spre Tătăruşanu, Joe Cole e pe fază şi profită.

După un sfert de ora urmează replica noastră cu o pasă printre genială a lui Bogdan Stancu către Tănase, iar decarul nostru egalează cu o scăriţă de mare efect peste Reina. Primul gol românesc pe Anfield. La cum s-a desfăşurat meciul până la pauză am crezut că n-o să rămână singurul.

La revenirea de la cabine însă englezii, deşi mai mult cu rezerve, îşi amintesc ce se aşteaptă de la ei şi pornesc o presiune continuă. În minutul 55, la un corner Kapetanos îl ţine aiurea pe Kyrgiakos, arbitrul spaniol acordă penalty, Ngog transformă şi L’pool preia conducerea.

Tot englezii continuă să preseze, Steaua nu se regăseşte, iar Leiva cu un şut de la marginea careului şi acelaşi Ngog închid tabela.

Diferenţa de pe tabelă pare justă pentru ce s-a întâmplat în a doua repriză, dar parcă prea mare pentru întreaga desfăşurare. Se anunţă vremuri grele şi nu mă refer la aşa-zisa cea mai friguroasă iarnă din istorie…

Ciprian Tătăruşanu6 – Meci relativ OK, fără vină la goluri

Ifeanyi Emeghara7 – Cât a jucat a părut mai sigur decât în meciurile trecute.

Octavian Abrudan5 – Gafă monumentală, dar notă de trecere pentru evoluţia de după.

Geraldo Alves8 – Foarte sigur în toate fazele, obstrucţionat de Ngog la golul 3.

Iasmin Latovlevic6 – Nu se mai vede în atac ca în meciurile din debutul sezonului.

Mihai Răduţ5 – Inexistent.

Stanislav Anghelov6 – Îşi face treaba ca închizător fără să iasă prea mult în evidenţă.

Eric Bicfalvi6 – O primă repriză bună, în nota partidelor de la naţionala de tineret, a doua repriză a dispărut din joc.

Cristi Tănase(C)7 – Sprijinit prea puţin de Latovlevic, execuţie frumoasă la gol, în a doua repriză ocazie mare ratată când a preferat iarăşi un şut de efect unuia în forţă.

Bogdan Stancu7 – Prima repriză bună, face recuperări, dar nu prea mai apucă să apară la finalizare.

Pantelis Kapetanos5 – Criză mare de tot de formă, fault inutil din care a ieşit penalty-ul de 2-1.

Bănel Nicoliţă6 – A intrat ca fundaş dreapta unde s-a descurcat chiar binişor, dar din repriza a doua când a fost avansat a redevenit practicantul de atletism haotic pe banda dreaptă.

Eder Bonfim6 – Tare nesigur. Oare cum ne-ar fi stat cu Ogăraru pe dreapta?!

Romeo Surdu6 – Şi el a intrat destul de haotic, nereuşind mai nimic în cele 15 minute jucate.

În celălalt meci al grupei Napoli 0-0 Utrecht (cu Mihăiţă Neşu titular).

Peste 2 săptămâni urmează să vină Napoli în Ghencea pentru al doilea meci din grupele Europa League.