Steaua 1-1 Liverpool

Aseară Steaua a primit vizita englezilor de la Liverpool. Chiar şi cu o echipă decimată de accidentări şi 1-2 menajări, pe gazonul din Ghencea tot au intrat campionul mondial Pepe Reina, decarul Joe Cole, grecul de la mondiale Kyrgiakos, Fabio Aurelio sau super jucătorul batav Ryan Babel. Cu aceeaşi formulă cormoranii câştigaseră în tur cu 4-1 pe Anfield.

Meciul începe cu dominare clară dar sterilă a Stelei, şi aşa cum ne-am obişnuit în ultima vreme, Liverpool câştigă un balon la mijlocul terenului, Jovanovic, sârbul descoperit de Loţi Bölöni îi întoarce pe BIcfalvi şi Ricardo, pasează la Babel, acesta îi întoarce la rândul său pe Latovlevici şi pe Geraldo, centrează pentru acelaşi Jovanovic care plasează mingea la colţul lung. 1-0 pentru englezi.

A urmat o dominare copioasă a Stelei, multe mingi în careu, dar puţine ocazii adevărate. Stancu putea egala înainte de pauză, dar din 5 metri trage exasperant pe lângă poartă.

Repriza a doua începe pe aceeaşi coordonate, cu flancurile Stelei foarte active, cu un cap limpede la mijloc în persoana lui Angelov, „Pele al Bulgariei”. Tot el este decisiv în minutul 60 când primeşte o pasă în careu, centrează pentru Bonfim care dă o puternică lovitură de cap care-l păcăleşte pe Reina care scapă mingea printre picioare. 1-1 şi Steaua era la un gol de calificarea în primăvara europeană.

După câteva minute de panică, inclusiv o bară a lui Kyrgiakos după un corner, finalul meciului continuă cu dominarea Stelei care nu mai marchează însă.

Calificarea se joacă deci acasă la Maradona, la Napoli, în meciul direct, ultimul al grupei. Stelei îi este suficient şi un egal.

De remarcat aseară a fost modul autoritar în care Steaua a dominat Liverpool, aşa cum reiese şi din statistica lui Andrei Vochin:

ocazii: 5-2

Ciprian Tătăruşanu8 – Nu prea a avut ce apăra, o greşeală la cornerul care s-a încheiat cu bara englezilor.

Eder Bonfim9 – Evoluţie foarte bună, mai ales în repriza a doua, evoluţie încununată cu gol.

Florin Gardoş9 – Ca deobicei imperial.

Geraldo Alves8 – Meci destul de bun.

Iasmin Latovlevici8 – Probleme mari cu Babel în faza defensivă, dar un joc entuziasmant în atac alături de Tănase.

Ricardo Gomes8 – Nu prea a ieşit în evidenţă cu nimic.

Eric Bicfalvi7 – Două lovituri imprecise de cap, el l-a scăpat pe Jovanovic la faza golului, schimbat la pauză.

Bănel Nicoliţă8 – O repriză a doua foarte bună, a luat un galben care-l suspendă pentru meciul de la Napoli.

Cristi Tănase (C)8 – Căpitanul îşi doreşte să arate multe, uneori îi iese, alteori ţine prea mult de minge.

Romeo Surdu7 – Din nou risipă mare de energie, dar puţine realizări.

Bogdan Stancu7 – Motanul a fost mereu la un pas prea departe de finalizare, iar când a avut şansa în gheata a tras pe lângă.

Stanislav Angelov9 – A jucat o repriză în care  aluminat jocul Stelei cu pase foarte bune. Merită păstrat şi din iarnă.

Janos Szekely au jucat doar vreo 10 minute în care nu s-a evidenţiat cu nimic.

• Steaua 1-1 Liverpool - Ziarul toateBlogurile.ro

[…] Steaua 1-1 Liverpool Fri Dec 03, 2010 10:40 am Aseară Steaua a primit vizita englezilor de la Liverpool. Chiar şi cu o echipă decimată de accidentări şi 1-2 menajări, pe gazonul din Ghencea tot au intrat campionul mondial Pepe Reina, decarul Joe Cole, grecul de la mondiale Kyrgiakos, Fabio Aurelio sau super jucătorul batav Ryan Babel. Cu aceeaşi formulă cormoranii câştigaseră în tur cu […] […]